Co u Niebieskich Rybek w grudniu?

W grudniu grupa Niebieskich Rybek będzie realizowała następujące tematy:

Tydzień 1. Niedługo Święta
Tydzień 2. Jesteśmy Mikołajami
Tydzień 3. Zwyczaje bożonarodzeniowe

W pierwszym tygodniu grudnia zaczniemy nasze przygotowania do Świąt i odwiedzin najważniejszego z gości. Zrobimy ozdoby choinkowe, ustroimy choinkę i naszą salę a 6 grudnia odwiedzi nas Mikołaj. Zanim Święty rozda nam prezenty będą harce i swawole na wielkiej mikołajkowej dyskotece połączonej z różnorodnymi konkursami, którą zakończymy poczęstunkiem.

W tym miesiącu oprócz realizacji podstawy programowej i przygotowań do Świąt będziemy również kontynuować dwa cykle

• W drugim tygodniu grudnia w cyklu „Edukacja regionalna” zapoznamy się z gwarą, tańcem i strojami Wielkopolski. Przygotujemy również pyry z gzikiem. Dodatkowo poznamy najważniejsze zabytki architektury i sztuki Wielkopolski.
  • W trzecim tygodniu z cyklu „Wiem co jem” upieczemy wspólnie świąteczne pierniczki. Przepis na nie znajdzie się oczywiście w naszym przepiśniku.

Trzeci tydzień będzie dla dzieci jak i dla nas wychowawców cudownym przeżyciem gdyż zapoznamy się z tradycją Bożego Narodzenia oraz odświeżymy zwyczaj śpiewania kolęd i pastorałek. W tym tygodniu Rybki wezmą udział w konkursie kolęd i pastorałek „Hej kolęda, kolęda”. Jak w każdym konkursie wyłonimy zwycięzców i uhonorujemy nagrodami wszystkich wykonawców.

Przed przerwą świąteczną odbędzie się tradycyjna wigilia grupowa na której podzielimy się opłatkiem a wigilijny stół zapełni się potrawami bożonarodzeniowymi

Co u Zielonych Żabek w grudniu?

W grudniu Zielone Żabki zrealizują następujące cykle:

• „Kim będę jak dorosnę?” - dzieci zapoznają się z zawodem sprzedawcy. Wybierzemy się do pobliskiego sklepu by stanąć po drugiej stronie lady sklepowej, sprawdzić jak działa kasa fiskalna oraz obsłużyć klientów;
  • „Jak to jest zrobione?” - jajka, mąka, masło … nic tu pysznego, ale jak połączymy ze sobą te składniki i jeszcze kilka innych, które same w sobie są nie koniecznie smaczne wyjdzie nam przepyszne ciasto. Bo w tym miesiącu upieczemy własnego murzynka
  • „Chcemy być sobą!” - lusterka pełne emocji- dzieci potrenują rozpoznawanie i nazywanie uczuć wyrażonych za pomocą mimiki twarzy

Wyjątkowe dni:

06 - Mikołajki - cóż miało by się wydarzyć tego dnia jak nie wizyta najbardziej znanego Świętego na całym świecie. Mikołaj odwiedzi Żabki aby wręczyć im upominki oraz wysłucha specjalnie dla niego przygotowanej przez Żabki piosenki.

23 - grupowa Wigilia - dla zwieńczenia całomiesięcznej pracy nad ozdobami świątecznymi i rozmów na ich temat, poświętujemy przy wspólnym stole. Dzieci wspólnie zjedzą Wigilijne potrawy, pośpiewają kolędy i wczują się w świąteczny klimat.

Tematy tygodniowe planowane na grudzień:

1. Czekamy na Mikołaja
  2. Zwierzęta zimą
  3. Wesoła choinka

Co u Żółtych Kaczuszek w grudniu?

Przed nami pierwszy miesiąc zimy. Żegnamy pomału Panią Jesień i czekamy na nową porę roku. Z tej okazji w grupie Żółtych Kaczuszek będziemy wykonywać liczne pracę plastyczne i techniczne, które pomogą oddać urok tego magicznego czasu. Na początku grudnia pisać będziemy list z marzeniami o prezentach, a następnie powitamy Świętego Mikołaja, który przyjdzie do dzieci z workiem pełnym prezentów. Czas umilać będzie nam nauka zimowych piosenek, a także pięknych pastorałek. Żółte Kaczuszki będą się także przygotowywać do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Z tej przyczyny w sali zapachnie cynamonem i pomarańczą. Czas do tej pięknej chwili odliczać będziemy na kalendarzu adwentowym.

Wydarzenia i święta, które w tym miesiącu będziemy obchodzić:

06 - Wizyta Świętego Mikołaja - W tym dniu uśmiech na buźkach dzieci wywoła Święty Mikołaj, który każdemu dziecku przyniesie prezent.

23 - Wigilia grupowa - Ten dzień Żółte Kaczuszki spędzą w bardzo wyjątkowej atmosferze. Wspólnie usiądą do wigilijnego stołu. Zaśpiewają znane kolędy oraz pastorałki.

Tematy:

1. Witaj Mikołaju
  2. A śnieg pada i pada
  3. Czekamy na święta

Cykle:

W zdrowym ciele zdrowy duch - Wykonanie soku pomarańczowego. Moc witaminy C dostarczy Żółtym Kaczuszkom świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy, który wykonają sami z małą pomocą.

Spotkanie z polskimi pisarzami - W grudniu dzieci będą miały okazję obejrzeć teatrzyk żywego aktora za pomocą utworu pt.,, Zosia Samosia”.

Kim będę kiedy dorosnę - Zawód, który poznają w tym miesiącu dzieci to Listonosz. Odwiedzi nas w dniu pisania listu do Świętego Mikołaja. Mamy nadzieję, że zdąży dostarczyć listy na czas.

Mały chemik - Znikający styropian.

Co u Żółtych Pszczółek w grudniu?

05.12 – Cykl „Gdy dorosnę będę wojskowym”. Tym razem poznamy bardzo ważny zawód jakim jest wojskowy. Każdy będzie mógł przymierzyć mundur i pokonać tor przeszkód.

06.12 – Wizyta św. Mikołaja. W tym dniu odwiedzi nas długo wyczekiwany gość. Ciekawe czy przyniesie nam prezenty? Przecież byliśmy grzeczni!

12.12 – Cykl „Moje ciało”. W tym dniu poznamy naszą buzię. Stworzymy razem z grupą plakat człowieka. Poznaliśmy już przecież nasze całe ciało.

16.12 – Cykl „Mały podróżnik – razem dookoła świata”. W tym miesiącu zwiedzimy Norwegię. Poznamy historię o wikingach! Zjemy popularne norweskie czekoladowe wafelki i wypijemy do śniadania świeżo wyciskany sok. Każdy z nas narysuje swojego własnego łosia, którego zabierze do domu.

23.12 –WIGILIA GRUPOWA. Ten dzień będzie wyjątkowy. To będzie nasza pierwsza wspólna, pszczółkowa Wigilia. W tym dniu podzielimy się opłatkiem, zjemy barszcz z pierogami i posłuchamy kolęd.